ТЕРЕБОВЛЯ

Історине містечко в Тернопільській області. Відоме з 1097. В 2016 визнано одним із переможців проекту «7 чудес України».

З нами цікаво

З нами надійно

У нас недорого

ЕКСКУРСІЯ

Замов авторську екскурсію

від

150

Зателефонуй нам

+38 068 818 0278

Комплекс монастиря босих кармелітів

Основна інформація
Львів, Бердичів, Теребовля –  українські міста, у яких свій архітектурний слід залишили ченці ордену «босих кармелітів» на початку XVII ст. Орден кармелітів (інакше – орден братів Пресвятої Діви Марії з гори Кармель) бере свій початок з Палестини, а його колискою є гора Кармель, що височіє над Середземним морем. У 1604 р. група кармелітів вирушили з Риму до Персії, обравши свій шлях через слов’янські землі.

Перші представники ордену кармелітів з’явились у Теребовлі у 1617 р., коли староста міста Петро Ожга запросив їх у місто, подарувавши землю для будівництва храму. У 1635 р., що вважається роком завершення будівництва кам’яного храму, власник с. Лошнів Адам Комаровський пожертвував кармелітам 6000 злотих для будівництва мурованого костелу і монастиря.

Кармелітська обитель – одна із найстаріших святинь на Теребовлянщині, яка побудована в оборонному стилі. Костел оточений кам’яним оборонним муром із чотирма двоярусними вежами, гексагональної форми. У вежах є бійниці для ведення вогню не тільки з ручної зброї, а й невеликих гармат. Є письмові згадки про те, що в оборонні мури у XVII ст. були вмуровані пам’ятні таблиці: таблиця померлих від 1588 р. від зарази морової (холери), а також нагробна таблиця Самюеля Дульського (одного із жертводавців храму) 1749 р. Доля цих пам’яток невідома і до сьогодні.

До початку Першої світової війни у костелі над головним вівтарем знаходилась ікона Матері Божої Скарлежної, оздоблена дорогоцінними металами та камінням. До дорогоцінних речей храму, які були вивезені австрійцями  в ході війни був і орган на три міхи з подвійною клавіатурою.

Костел кармелітів з 1919 до 1930 рр. служив як парафіяльний костел. У 1945р., по закінченню Другої світової війни Теребовлю залишили останні кармеліти, забравши із собою храмове майно та ікону Матері Божої, яка сьогодні перебуває у костелі святої Катерини у м. Гданськ (Республіка Польща). У радянський час храм був пристосований для потреб фабрики ялинкових прикрас, а у 1987 р. у костелі трапилась пожежа, яка  повністю знищила інтер’єр святині. У 1991 р. костел передано Українській автокефальній православній церкві, сьогодні храм носить ім’я св. Володимира. Стараннями декана о. Володимира Якубишина храм відреставровано, відновлено дві втрачені вежі, а увесь комплекс споруд у даний час являється пам’яткою архітектури державного значення.

Карта
Коментарі

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *